Nişan Tepsisi Üzerine Tüm Öğrenilmesi Gerekenler

Nişan Tepsisi Üzerine Tüm Öğrenilmesi Gerekenler

Nişan tepsisi üzerine tüm öğrenilmesi gerekenler mi? Sakın ola nişan tepsisi üzerine öğrenilecek ne var ki deyip de geçmeyin. Niye mi? Çünkü nişan tepsisi ile ilgili bilgi sahibi olmanızı gerektirecek onlarca önemli husus var. Nelerdir bu önemli hususlar? Öncelikle nişan tepsisi nedir onu net şekilde irdelemek gerek. İlk olarak altı çizilmesi gereken husus, nişan tepsilerinin ağırlıklı olarak servis amacıyla kullanılan geleneksel ya da modern tepsilerin bir türü olmadığıdır. Nişan tepsilerinin kullanım amaçları da üretim şekilleri de standart servis tepsilerinden farklıdır. Hal böyleyken spesifik bir ürün olan nişan tepsilerini tepsi başlığı altında kategorilendirmek yerine bağımsız bir başlık altında değerlendirmek daha isabetli olacaktır.

Söz tepsisi, Türk ve İslam ülkelerine özgü geleneksel bir tören aracıdır. Gelenekselliği nişan törenlerinin bir parçası olmasına dayanmaktadır. Türk ve İslam ülkelerine özgü oluşu ise bahsi geçen ülkelerde ve toplumlarda kendine has olarak nitelendirebileceğimiz nişan törenlerinin gerçekleştiriliyor oluşundandır. Diğer ülke ve toplumlara nazaran nişan töreninin temel farklılığı nişan kıyılma seremonisidir. Nişan tepsisi de bu seremoninin önemli parçalarından biridir. Çünkü nişan kıyılırken kullanılacak olan birbirlerine kırmızı kurdele ile bağlanmış nişan yüzükleri ve kırmızı kurdeleyi keserek nişan kıyılmasını gerçekleştirilecek olan makas nişan tepsisine yerleştirilir ve tören alanına bu şekilde getirilir. İşte bu nedenlerden ötürü nişan tepsisinin nişan töreninin vazgeçilmez bir

enstrümanı olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Nişan tepsilerinin görünüş olarak da standart tepsilerden farklılıkları bulunmaktadır. Nişan töreni gibi görselliğin üst düzeyde olduğu bir özel günde yüzüklerin taşınacağı tepsinin de alımlı, estetik ve yüzüklerle uyumlu olması istenmektedir. Bu durum, nişan tepsilerinin özel tasarım olarak üretilme ihtiyacını doğurmaktadır. Elbette tüm nişan tepsileri özel tasarım olarak üretilmezler. Fabrika üretimi olarak adlandırılan üretim şeklinde genel olarak kalite düzeyi vasat ve altında olan bir metal kullanılır. Makinede belirlenmiş bir kalıpla seri şekilde üretim gerçekleştirilir. Görsel olarak tatmin edici olmayan, malzeme kalitesi düşük olan ve herhangi bir el işçiliği bulunmayan fabrika üretimi nişan tepsileri, haklı olarak nişan törenine özen gösteren kişiler tarafından tercih edilmemektedir.

Özel tasarım nişan tepsileri ise farklı tasarım, farklı malzeme ve farklı üretim şekillerine karşın tek başlık altında değerlendirilebilirler. Çünkü tüm özel tasarım nişan tepsisi modelleri el yapımı olarak belli ortam ve koşullarda üretilirler. Koşullar, nişan tepsisi tasarımının el sanatları ustası tarafından gerçekleştirilmesi ve üretimin kullanılan malzemelerin gerektirdiği el sanatları teknikleri ile yapılmasıdır. Uygun üretim ortamı ise el sanatları atölyeleridir. El yapımı bir nişan tepsisinin özgünlüğü ve kalitesinde üretildiği el sanatları atölyesi, kullanılan malzemenin kalitesi ve üretimi gerçekleştiren el sanatları ustasının doğrudan etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle estetik ve dayanıklı bir nişan tepsisi edinmek isteyen kişilerin tercihlerini saygınlığını ve kalitesini kanıtlamış el sanatları atölyelerinden yana kullanıp arzu ettikleri modelde bir nişan tepsisi edinmeleri, risksiz ve yüksek memnuniyetli bir alışveriş yapmalarını sağlayacaktır.

Yorum yapın

Çınar İlaçlama metkim böcek ilaçlama